Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jilemnická padesátka a pětadvacítka volně

21. 1. 2012

5. ročníku Jilemnické 50 se nás zúčastnilo pět. Petr a Josef st.Kolářovi, Pavel a Dan Novotní a Roman Goldschmidt. Na ubytování do Mříčné u Jilemnice jsme dojeli v pátek navečer a přivítala nás zasněžená krajina s vrstvou asi 20 cm sněhu. Závody se ovšem konaly o 300 výškových metrů nad námi na Benecku. Tam bylo údajně 140 cm sněhu! A bylo to opravdu jak v zasněžené pohádce.

Samotné závody však úplná pohádka nebyly. Již v sobotu se Dan s Petrem postavili na 26 km dlouhý závod "bruslením". Dan stál na "skejtech" po čtvrté v životě a Petr dokonce teprve podruhé! Byl to pro oba křest ohněm. Nějaké ty pády, nesrovnaný styl a proti ostatním mizerné lyže. Čerstvý 5 - 10 cm.hluboký sníh nám taky na pohodě nepřidal a tak jsme oba byli moc rádi, že jsme v cíli! Z 250 borců na startu se Dan vklínil do 90 místa Petr obsadil 151flek. Čekali jsme trochu více, ale byla to přeci jenom zkouška. (Pro zasvěcené dodávám Petrův průměrný tep : 174 na 108 minutách).

Hlavní závod na 50 km klasicky však přišel v neděli. Na něj se postavilo 300 většinou výkonnostně dobrých lyžařů, neboť se jednalo o druhý díl prestižního českého poháru dálkových běhů Skitour. Jedou se dvě kola a v každém nás čekal mezi 9 a 19 km kopec ze 700 metrů nad mořem nad 1000 m. Stopy byly upraveny velmi dobře, mazání vcelku klaplo, jen čerstvý sníh a teploty těsně pod nulou způsobily trochu pomalejší stopu, "takže dlouhý den". ......... ikdyž zas tak dlouhý nebyl. Danek fantasticky na 31. a Petr na 75. místě nakonec oba o několik míst vylepšili loňský výsledek. Golda jel v první půli také výborně, ale v závěru zachyboval při občerstvování, tak se trochu více potrápil. Nakonec ovšem obhájil své loňské umístění těsně za první stovkou. I naši dva borci nad "60" obstáli na 26 km dlouhé trase velmi slušně, mohli se totiž pyšnit "skalpy" mnoha i mladších borců. (Ještě přidávám Petrův průměrný tep na 194 minutách jízdy : 167.) Domů plni zážitků jsme dorazili bezpečně v neděli večer a už přemýšlíme nad dalším závodem Skitour ve Velkých Karlovicích.  

Výsledky bruslařské 25 najdete zde.

Výsledky klasické 50 najdete zde.

Výsledky klasické 25 najdete zde.

Bezprostřední Petrův komentář k bruslařské 25:

Jsme už v posteli (21:38). Dali jsme si řemenem, Danek spí už dvě hodiny. Bylo to kruty. Na skejtových lyžích stál Danek po čtvrté v životě a já po druhé. Trať byla kopcovitá jak čuně. Jeden devítikilometrový kopec s deseticentimetrovým hlubokým sněhem. V tom jsme bruslili a já jsem myslel, že ten kopec ani nevyjedu. Chtěli jsme to jen zkusit, ale odpráskli jsme se víc než jsme chtěli před tou padesátkou. Oba dva jsme měli dva pády. Z toho jeden těžkej. Z dlouhého kopce jsem chtěl v zatáčce přešlápnout, ale skejtové lyže reagují jinak než klasiky, takže jsem se vymrštil. Spadl jsem do závěje, ztratil jsem butalu s pitím, ani jsem ji nenašel. Ohne sranda. Chce se to víc na skejtech naučit. Taky mám nejlevnější sporteny, lyže za 2 až 2,5 tisíce, i když je naparafinuješ, tak to moc nejede. V dnešní době mají všichni ty nejlepší lyže a parafinují (high) vysokoflourovýma voskama. Všem to jezdí hrozně rychle. Na zítra mám budíka na 5:30, kdy budem chystat lyže. Teď tady padá hodně sněhu, tak uvidíme jestli budou dobré stopy. Ne Benecku je 1,4m sněhu a je to tady katasrofa. Zítra nás čekají dva dnešní okruhy. Jsem zvědavý jestli to zase nebude mydli-mydli kolem nuly. Ten dlouhý kopec je prudký jak smědava (hodně prudký pozn. red.) a místy normální kopec, takže na soupaž se to nedá zajet, jenom vybruslit to bylo nártočné. Měl jsem dnes bolest břicha a malou sračku a Danek je úplně mrtvej.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář